Red velvet, luki lasivitriinissä, ja minähän lankesin oitis. Kyllä kannatti. Juustokakun tyylinen samettinen herkku marjaisalla twistillä oli juuri passeli valinta ostosreissulla iskeneeseen makeannälkään.
Puutarhakadulta, Tampereen Vapaakirkon vierestä, löytyy sympaattinen ja viihtyisä Leena-kahvila, jota voin suositella monestakin syystä. Tuoreet ja reilun kokoiset kahvilaherkut sekä maukas keittolounas ovat aina piipahtamisen väärtti peruste. Leenassa asioimalla tuet myös paikallista mielenterveys- ja päihdetyötä.
Kahvilaa pitää kolmannen sektorin toimija, 1970-luvulla perustettu Sopimusvuori ry, joka tuottaa sosiaalisen kuntoutuksen ja kuntouttavan työtoiminnan palveluja. Tutustuin yhdistyksen toimintaan 2020-luvun alussa, kun työskentelin STEA:n rahoittamassa Tule-hankkeessa, joka edisti ja kehitti kansalais- ja vapaaehtoistoimintaa Länsi-Tampereella. Silloin kahvila sijaitsi Lielahden kartanossa, mutta kaupunki irtisanoi sopimuksen, koska se ei nähnyt sosiaalista kuntoutusta harjoittavaa kahvilatoimintaa ”kruununtimantilleen” eli Hiedanrannan kulttuurikaupunginosaan sopivana. Että sellaista tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustyötä.
Onneksi opetuskahvilana toimiva Leena löysi uudet tilat keskustasta. Nimellä kunnioitetaan kahta Sopimusvuoressa työskennellyttä naista: Leena Salmijärveä, joka oli perustamassa ensimmäisiä yhteisökuntoutuksen asumisyksiköitä Tampereelle, sekä yhdistyksen pitkäaikaista puheenjohtajaa Leena Rauhalaa.