Poikkesin päiväseltään Hämeenlinnassa ja vierailin myös linnassa. Linnanpuistoa remontoidaan tänä kesänä isosti, mutta alueen myllertäminen lukuisine koneineen ja työmiehineen ei tuntunut häiritsevän lammaskatrasta, joka on jälleen palannut hommiin linnan valleille.
Lampaat ovat kaupunkilaisille tuttu näky, sillä ne ovat hoitaneet Hämeen linnan perinnemaisemaa jo monena vuonna. Lampaita hyödynnetään nyt myös lahden toisella puolella Varikonniemessä, jossa ne pistävät poskeensa vieraslajeja, kuten jättipalsamia, hyvällä ruokahalulla.
Vallien laiduntajat ovat viime vuosina tulleet Vekkilän museotilalta, mutten ole varma, kuuluvatko kuvan lampaat kyseisen hämäläisen perhetilan karjaan. Leppoisia tyyppejä joka tapauksessa.